Skip to content

917 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block833.01
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
28%
Improvement Value:$143,700
72%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,640+2.0%
2024$7,490-0.2%
2023$7,502-12.7%
2022$8,596+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 12151, Page 3173

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6341, Page 404

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6046, Page 406

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 4464, Page 813