Skip to content

13-15 North End Ter

Newark, NJ 07104

Built 1904

Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block834
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
23%
Improvement Value:$103,100
77%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+2.0%
2024$5,022-0.2%
2023$5,030-1.7%
2022$5,119+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5355, Page 911

Property Sale

SaleMulti
$23,250
DeedBook 4707, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1904