Skip to content

114-116 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2020

Property Information

Block836
Lot12.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,068
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
10%
Improvement Value:$260,200
90%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+2.0%
2024$10,807-0.2%
2023$10,825-1.7%
2022$11,016+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6073, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 2004