Skip to content

189-191 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 2001

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block841
Lot4.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,404
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
11%
Improvement Value:$232,100
89%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+2.0%
2024$9,723-0.2%
2023$9,738-1.7%
2022$9,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft4,404DeedBook 5813, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2001