Skip to content

7 Ruby Pl

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block848.01
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage837
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
27%
Improvement Value:$62,200
73%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,240+2.0%
2024$3,176-0.2%
2023$3,181-1.7%
2022$3,238+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft837DeedBook 20191, Page 19387

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 12358, Page 5301

Property Built

Built

Year Built: 1920