Skip to content

58-64 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block848.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,477
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
18%
Improvement Value:$170,500
82%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+2.0%
2024$7,788-0.2%
2023$7,800-1.7%
2022$7,938+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft2,477DeedBook 12343, Page 6431

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4863, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1928