Skip to content

14 Honiss Pl

Newark, NJ 07104

Built 1919

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block848.01
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
21%
Improvement Value:$85,700
79%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+2.1%
2024$3,795-0.2%
2023$3,801-1.8%
2022$3,873+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,202DeedBook 20240, Page 38951

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 4475, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1919