Skip to content

78 Tiffany BlvdNewark, NJ 07104

Built 1989

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block848.02
Lot1
QualifierC5125
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
16%
Improvement Value:$180,300
84%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+2.0%
2024$8,026+10.7%
2023$7,251+28.9%
2022$5,628+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 20210, Page 97889

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 20191, Page 4286

Property Built

Built

Year Built: 1989