Skip to content

19-21 Agate Pl

Newark, NJ 07104

Built 2009

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block848
Lot12.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,670
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
8%
Improvement Value:$294,200
92%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,109+2.0%
2024$11,870-0.2%
2023$11,889-1.7%
2022$12,099+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,670DeedBook 12515, Page 3271Recorded9/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009