Skip to content

277 Verona Ave

Newark, NJ 07104

Built 2005

Last Sale Price
$433,500
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block849.01
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
15%
Improvement Value:$227,300
85%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120+2.0%
2024$9,920-0.2%
2023$9,936-1.7%
2022$10,112+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,500

To:

Sq Ft4,420DeedBook 6267, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$86,250
DeedBook 6017, Page 743

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4675, Page 189