Skip to content

781-783 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 2015

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 28, 2017

Property Information

Block849.01
Lot21.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,932
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
13%
Improvement Value:$285,100
87%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,512+2.0%
2024$12,265-0.2%
2023$12,291+8.6%
2018$11,318+679.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft4,612DeedBook 20170, Page 20146

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,932DeedBook 20160, Page 35925Recorded4/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12323, Page 2825