Skip to content

161-165 Manchester PlNewark, NJ 07104

Built 2007

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block851
Lot42.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,458
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
18%
Improvement Value:$222,500
82%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+2.0%
2024$10,151-0.2%
2023$10,168-1.7%
2022$10,347+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft4,458DeedBook 12158, Page 3045

Property Built

Built

Year Built: 2007