Skip to content

136-138 Manchester PlNewark, NJ 07104

Built 2012

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block858
Lot50.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,292
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
13%
Improvement Value:$330,600
87%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,474+2.0%
2024$14,189+11.5%
2023$12,722-1.7%
2022$12,947+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$815,000

To:

Sq Ft4,292DeedBook 20210, Page 58614

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,196DeedBook 20170, Page 53434Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft3,196DeedBook 12462, Page 6634Recorded10/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 2012