Skip to content

351-353 Verona AveNewark, NJ 07102

Built 2015

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block858
Lot50.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,514
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
13%
Improvement Value:$326,500
87%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,326+2.0%
2024$14,043-0.2%
2023$14,066-1.7%
2022$14,315+560.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft4,864DeedBook 12564, Page 4000

Property Built

Built

Year Built: 2015