Skip to content

357-359 Verona AveNewark, NJ 07104

Built 2013

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block858
Lot50.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,514
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
14%
Improvement Value:$308,700
86%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,649+2.0%
2024$13,380-0.2%
2023$13,401-1.7%
2022$13,638+622.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft4,514DeedBook 12551, Page 9835

Property Built

Built

Year Built: 2013