Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
46-54 Green St
Newark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2020
Property Information
Block865
Lot30.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$502,600
78%
Improvement Value:$145,400
22%
Total Assessment$648,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $24,643 | +2.0% |
| 2024 | $24,157 | -0.2% |
| 2023 | $24,196 | -5.5% |
| 2022 | $25,597 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.