Skip to content

10-12 Scott StNewark, NJ 07102

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block885
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
14%
Improvement Value:$247,000
86%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,922+2.0%
2024$10,707-0.2%
2023$10,724-1.7%
2022$10,914+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6178, Page 197

Property Sale

Sale
$432,999
DeedBook 5907, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2002