Skip to content

30-32 Scott StNewark, NJ 07102

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block885
Lot1.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,780
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,700
14%
Improvement Value:$244,000
86%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+2.0%
2024$10,576-0.2%
2023$10,593-1.7%
2022$10,781+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft2,908DeedBook 20170, Page 24128Recorded3/17/2017

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 5888, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2002