Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
372-374 Mulberry StNewark, NJ 07102
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2016
Property Information
Block889
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76
Building Details
Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$175,800
36%
Improvement Value:$312,600
64%
Total Assessment$488,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,574 | +2.0% |
| 2024 | $18,208 | -0.2% |
| 2023 | $18,237 | -11.7% |
| 2022 | $20,657 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.