Skip to content

27-29 Camp St

Newark, NJ 07102

Built 2005

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block890
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,855
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
11%
Improvement Value:$292,000
89%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,531+2.0%
2024$12,284-0.2%
2023$12,304-1.7%
2022$12,521+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft5,855DeedBook 20240, Page 51941

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12185, Page 6014

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 6268, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005