Skip to content

35 Camp StNewark, NJ 07102

Built 2005

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block890
Lot1.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,716
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
10%
Improvement Value:$337,400
90%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,257+2.0%
2024$13,976+15.9%
2023$12,061-1.7%
2022$12,274+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft5,716DeedBook 20211, Page 27966

Property Built

Built

Year Built: 2005