Skip to content

79 Thomas St

Newark, NJ 07114

Built 2002

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block898
Lot13.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,511
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
8%
Improvement Value:$376,900
92%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+2.0%
2024$15,348+32.3%
2023$11,602-1.7%
2022$11,807+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft5,511DeedBook 20220, Page 23075

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5887, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 2002