Skip to content

15-19 Tichenor Ln

Newark, NJ 07114

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block902
Lot10
QualifierC1206
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO 5.2509 CE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$138,800
78%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+2.0%
2024$6,666-0.2%
2023$6,676-1.7%
2022$6,794+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,304DeedBook 20210, Page 55010Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 20180, Page 10016

Property Built

Built

Year Built: 2008