Skip to content

40-42 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 19, 2004

Property Information

Block917
Lot37.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,636
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
18%
Improvement Value:$350,200
82%
Total Assessment$425,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,189+2.0%
2024$15,870-0.2%
2023$15,896-1.7%
2022$16,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft6,636DeedBook 6119, Page 577

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5839, Page 934

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 5565, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1998