Skip to content

134 E Kinney StNewark, NJ 07105

Built 1998

Last Sale Date
Apr 17, 2003

Property Information

Block917
Lot37.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,950
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
17%
Improvement Value:$365,800
83%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,802+2.0%
2024$16,470-0.2%
2023$16,497-1.7%
2022$16,788+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998