Skip to content

187-193 Mcwhorter StNewark, NJ 07105

Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block918
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$11,472+4.4%
2009$10,991+0.0%
2008$10,991+8.3%
2007$10,152+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,890,000
DeedBook 12163, Page 6292