Skip to content

9 Vesey St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 26, 2012

Property Information

Block923
Lot11.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,132
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
21%
Improvement Value:$265,800
79%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+2.0%
2024$12,548-0.2%
2023$12,569-1.7%
2022$12,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft5,132DeedBook 12364, Page 4516

Property Sale

Sale
$464,400
DeedBook 5971, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 2002