Skip to content

44 Johnson St

Newark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Feb 28, 2021

Property Information

Block923
Lot11.19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,096
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
21%
Improvement Value:$275,900
79%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+2.0%
2024$13,022-0.2%
2023$13,043-1.7%
2022$13,273+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft5,096DeedBook 20210, Page 39574

Property Sale

Sale
$395,870
DeedBook 5928, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 2002