Skip to content

24 Johnson StNewark, NJ 07105

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block923
Lot11.26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,132
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
22%
Improvement Value:$260,300
78%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,691+2.0%
2024$12,440-0.2%
2023$12,460-1.7%
2022$12,681+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12288, Page 7670

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6245, Page 692

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5944, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 2002