Skip to content

29 Johnson St

Newark, NJ 07105

Built 2000

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 7, 1999

Property Information

Block924
Lot17.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
16%
Improvement Value:$260,000
84%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,770+2.0%
2024$11,538-0.2%
2023$11,557-1.7%
2022$11,761+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft5,152DeedBook 5662, Page 884