Skip to content

47 Johnson St

Newark, NJ 07105

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block924
Lot17.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
16%
Improvement Value:$260,000
84%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,770+2.0%
2024$11,538-0.2%
2023$11,557-1.7%
2022$11,761+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000
Sq Ft3,126DeedBook 20250, Page 68902Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft5,152DeedBook 20240, Page 77179

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,126DeedBook 20160, Page 87924Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$556,000
DeedBook 6139, Page 424

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6056, Page 537

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5690, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2000