Skip to content

49 Johnson St

Newark, NJ 07105

Built 2000

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block924
Lot17.09
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
16%
Improvement Value:$264,300
84%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,934+2.0%
2024$11,698-0.2%
2023$11,717-1.7%
2022$11,924+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft5,152DeedBook 12287, Page 3330

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12043, Page 5978

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6021, Page 884

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 5844, Page 901

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 5814, Page 732

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5697, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 2000