Skip to content

43 Hermon StNewark, NJ 07105

Built 2000

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 12, 2010

Property Information

Block924
Lot31.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,324
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,500
16%
Improvement Value:$270,900
84%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,223+2.0%
2024$11,982-0.2%
2023$12,001-1.7%
2022$12,213+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft5,324DeedBook 12303, Page 6809

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5723, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2000