Skip to content

106 Tichenor St

Newark, NJ 07105

Built 2011

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block925
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
16%
Improvement Value:$220,400
84%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979+2.0%
2024$9,782-0.2%
2023$9,798-1.7%
2022$9,971+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011