Skip to content

96 Tichenor St

Newark, NJ 07105

Built 1996

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block925
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
16%
Improvement Value:$236,900
84%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,724+2.0%
2024$10,513-0.2%
2023$10,530-1.7%
2022$10,716+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,832DeedBook 12493, Page 4359

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 12421, Page 8589

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 12087, Page 7631

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12083, Page 7975

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5432, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1996