Skip to content

103-105 Tichenor StNewark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block926
Lot25.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,926
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
17%
Improvement Value:$247,600
83%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295+2.0%
2024$11,072-0.2%
2023$11,090-1.7%
2022$11,286+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

To:

Sq Ft4,736DeedBook 20160, Page 80945

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 6070, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2004