Skip to content

120 South StNewark, NJ 07114

Built 2003

Last Sale Price
$537,500
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block926
Lot25.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
12%
Improvement Value:$356,200
88%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,326+2.0%
2024$15,024-0.2%
2023$15,048-1.7%
2022$15,314+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$537,500

To:

Sq Ft4,892DeedBook 20180, Page 49513

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 6025, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 2003