Skip to content

130 South St(Unit C1303)Newark, NJ 07114

Built 2011

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block926
Lot51
QualifierC1303
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,900
80%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,602+2.0%
2024$7,452-0.2%
2023$7,464-1.7%
2022$7,596+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 20191, Page 18794

Property Built

Built

Year Built: 2011