Skip to content

94 Johnson St

Newark, NJ 07105

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block933
Lot11.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,306
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
23%
Improvement Value:$245,000
77%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,097+2.0%
2024$11,859-0.2%
2023$11,878-1.7%
2022$12,088+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 6079, Page 872