Skip to content

74 Vesey St

Newark, NJ 07105

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 19, 2014

Property Information

Block934
Lot1.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,706
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
24%
Improvement Value:$227,400
76%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310+2.0%
2024$11,087-0.2%
2023$11,105-1.7%
2022$11,301+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft4,482DeedBook 12485, Page 8058

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 6362, Page 253

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5655, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1999