Skip to content

90 Vesey St

Newark, NJ 07105

Built 2004

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block934
Lot17.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
22%
Improvement Value:$278,600
78%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,504+2.0%
2024$13,238-0.2%
2023$13,259-1.7%
2022$13,494+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft5,410DeedBook 12168, Page 220

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 6326, Page 703

Property Sale

Sale
$619,000
DeedBook 6168, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 2004