Skip to content

173-175 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block934
Lot19.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,830
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
16%
Improvement Value:$401,800
84%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,857-1.7%
2022$2,907-17.2%
2021$3,509
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022