Skip to content

185 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1999

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block934
Lot22.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
24%
Improvement Value:$223,400
76%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+2.0%
2024$10,938-0.2%
2023$10,956-1.7%
2022$11,149+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5859, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1999