Skip to content

146 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2018

Property Information

Block935
Lot7.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
25%
Improvement Value:$216,100
75%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,972+2.0%
2024$10,755-0.2%
2023$10,773-1.7%
2022$10,963+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5253, Page 150