Skip to content

97 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1994

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block935
Lot7.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,000
26%
Improvement Value:$206,300
74%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+2.0%
2024$10,338-0.2%
2023$10,354-1.7%
2022$10,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft4,438DeedBook 6037, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5269, Page 258