Skip to content

99 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1993

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 26, 1993

Property Information

Block935
Lot7.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
26%
Improvement Value:$213,400
74%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+2.0%
2024$10,789-0.2%
2023$10,806-1.7%
2022$10,997+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft4,438DeedBook 5255, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1993