Skip to content

45 Pacific St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block938
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
58%
Improvement Value:$126,400
42%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,424+2.0%
2024$11,199-0.2%
2023$11,217-8.5%
2022$12,263+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 20201, Page 18710

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 6054, Page 899