Skip to content

67 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$4,500
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block938
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,200
40%
Improvement Value:$96,300
60%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+2.0%
2024$5,983-0.2%
2023$5,993-1.7%
2022$6,099+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,500

To:

Sq Ft2,042DeedBook 6123, Page 71315

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5409, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900