Skip to content

19 Calumet St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block950
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
39%
Improvement Value:$114,600
61%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+13.6%
2024$6,289-0.2%
2023$6,299-1.7%
2022$6,411+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 20221, Page 7722

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4868, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1897