Skip to content

357-B Adams St

Newark, NJ 07105

Built 2008

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block952
Lot52.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
22%
Improvement Value:$214,200
78%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424+2.0%
2024$10,218-0.2%
2023$10,235-1.7%
2022$10,416+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,898DeedBook 12488, Page 8416

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12160, Page 9059

Property Built

Built

Year Built: 2008